با حضور نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس

دبیرخانه شورای راهبری مسئولیت اجتماعی در جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی آغاز به کار کرد

۱۸ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۲ کد : ۳۷۷۶۳ فرهنگی تاپ خبر
به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی و در راستای وظایف فرهنگی خود برای یکپارچه سازی فعالیت های مسئولیت اجتماعی و اقدام عملی در زمینه موثرسازی اقدامات مسئولیت اجتماعی در کشور، نخستین «هم اندیشی راهبری مسئولیت اجتماعی» سه شنبه ۱۱ آبان ۱۴۰۰ برگزار شد.
دبیرخانه شورای راهبری مسئولیت اجتماعی در جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی آغاز به کار کرد

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی، این نشست با حضور دکتر غلامرضا منتظری نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و جمعی از خبرگان و صاحب نظران از سازمان ها و نهادهای مختلف مرتبط در جهاددانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی تشکیل شد.

در ابتدای برنامه، دکتر کمال خدایی رئیس جهاد دانشگاهی واحد شهید بهشتی، ضمن خوش آمدگویی و تشکر از حضور مدعوین،  به ظرفیت های جهاد دانشگاهی و هم چنین وظایف محوله در نقشه علمی کشور به این نهاد، اشاره و مختصرا به فعالیت های مرکز مسئولیت اجتماعی و فرهنگی وابسته به جهاددانشگاهی واحد شهید بهشتی پرداخت و این نشست را مقدمه ای بر اجرای برنامه یکپارچه سازی فعالیت های مسئولیت اجتماعی با کمک همه فعالان این عرصه دانست.

سپس آقای دکتر قربان محمد پورقاز به عنوان دبیر جلسه ضمن معرفی صاحب نظران حاضر، هدف از تشکیل این جلسه را ارائه برنامه جهاد دانشگاهی در راستای شکل گیری نظام جامع مسئولیت اجتماعی از طریق ایجاد شبکه کنشگران فعال عرصه مسئولیت اجتماعی عنوان کرد.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی:

ضرورت نگارش یک نظام نامه واحد، تعیین قلمرو مسئولیت اجتماعی و ترویج فرهنگ پاسخگویی برای رسیدن به هدفمندسازی مسئولیت اجتماعی در کشور 

در ادامه نشست نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و سخنران این نشست «فرهنگ» را درخشان‌ترین و تماشایی‌ترین فصل اخلاق دانست و گفت هیچ عنصری مثل اخلاق رابطه معنادار با مسئولیت‌ها ندارد و به همین خاطر خداوند متعال معجزه جاویدانش را از جنس فرهنگ برگزید و نخستین اقدام پیام آورش نیز که بنای مسجد است فرهنگیست؛  اینکه قرآن جاودانه می‌شود، معنا و مفهومش آن است که فقط فرهنگ است که می‌تواند اسباب تحول را فراهم کند.

منتظری به دو نوع موفقیتِ «معطوف به حال» و موفقیتِ «معطوف به آینده» اشاره کرد و افزود عقل سلیم گزینه دوم را برای موفقیت برمی‌گزیند. موفقیتِ «معطوف به حال»، آرمان سازمانی است ولی موفقیتِ «معطوف به آینده»، مدینه فاضله هر سازمانی است و هرسازمان برای رسیدن به موفقیتِ «معطوف به آینده» به دو عنصر نیاز دارد و هر دو عنصر هم دقیقا احساس مسئولیت است؛ یکی به نام قانون و یکی به نام اخلاق.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی با اشاره به این نکته که قانون یک الزام، یک تعهد و یک مسئولیت است اما ریشه‌اش بیرونی است و اگر به قانون پایبند نباشیم مورد پرسش قرار گرفته و مواخذه خواهیم شد؛ عنصر دوم اخلاق است  که ریشه در درون دارد و یک الزام و تعهد درونی است؛ هر دو عنصر برای مصونیت بخشی و برای صعود به بام موفقیت از نیازهای ما هستند.

دکتر منتظری در خصوص  اهمیت و جایگاه اخلاق گفت اخلاق ریشه‌اش در ‌واژه‌ای به نام خلق است؛ ما یک خَلق داریم و یک خُلق؛ خَلق آنچه آفریده می‌شود و آنچه دیده می‌شود و بیرونی است اما خُلق ریشه در درون انسان دارد، این خُلق‌ها را وقتی خداوند به انسان می‌دهد پاک است؛ ما هستیم که از این ظرفیت خُلق چگونه می‌خواهیم استفاده کنیم! و در مقام عمل هم، خُلق زیبا داریم و هم، خُلق زشت؛ پس می‌شود هم اخلاق نیک داشت هم اخلاق زشت؛ این بستگی به ما دارد که چگونه استفاده کنیم. همین خُلق اگر در مسیر درست قرار بگیرد تبدیل به فضیلت و ارزش می شود و پشتوانه ارزش آفرینی خلق‌هاست ولی اگر برعکس شود، می‌شود رذیلت و پستی؛ بنابراین مجموعه رفتار سازمانی است که کمک می‌کند به صعود یا سقوط یک سازمان.

وی افزود احساس مسئولیت نسبت به حقوق دیگران خلاصه اخلاق است. این یعنی اخلاق عموما در حیطه‌های اجتماعی معنا پیدا می کند؛ به تعبیر دیگر مسئولیت‌های اجتماعی قلمرو نگاه را از من عبور می‌دهد و  به دیگران معطوف می کند؛ اگر رئیس سازمان این اندیشه را داشته باشد و به منافع خودش فکر نکند نگاهش باید به محیط داخلی و پیرامونی و محیط زیست و ذی نفعان و کارفرما و... دیگران معطوف شود.

  نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن اشاره به این نکته که محیط حق دارد و سازمان تکلیف؛ گفت فرهنگ پاسخگویی، رکن اصلی اخلاق حرفه‌ایست در قبال محیط.  ایشان در جمع بندی سخنان خود مفهوم شناسی و ارائه تعریف روشنی از مسئولیت اجتماعی، مصادیق تعریف، شکل گیری ارتباط معنادار بین صاحب نظران و نمایندگان سازمان های مربوطه، تعریف فصل مشترک همه سازمان ها، نگارش یک نظام نامه، تعیین قلمرو مسئولیت اجتماعی و ضرورت ترویج فرهنگ پاسخگویی را برای رسیدن به هدفمندسازی مسئولیت اجتماعی در کشور  ضروری دانست و گفت نخستین گام برای عملی شدن مسئولیت اجتماعی، کار بر روی اندیشه‌ها می باشد و لازم است زاویه دید و نوع نگاه جامعه به این سمت سوق داده شود.

مدیر مرکز مسئولیت اجتماعی و فرهنگی جهاد دانشگاهی شهید بهشتی :

لزوم استقرار نظام جامع مسولیت اجتماعی و تدوین سند متناسب با ملاحظات فرهنگی و اجتماعی کشور

در ادامه برنامه، دکتر ثریا احمدی دبیر شورای راهبری مسئولیت اجتماعی، هدف برنامه پیشنهادی را استقرار نظام جامع مسئولیت اجتماعی در کشور دانست و گفت در وضعیت کنونی، فعالیت های مثبتی در سازمان ها و شرکت های مختلف به انجام رسیده است اما به دلیل نبود رویکرد جامع و یکپارچگی در این حوزه دستاورد ملموسی مشاهده نمی شود.

 دبیر شورای راهبری مسئولیت اجتماعی پراکندگی و نبود سیستم واحد مسئولیت اجتماعی، نبود ارتباط روشن میان فعالان این عرصه و نظام دانش، پراکندگی مقررات رتبه‌بندی، نبود آمار و اطلاعات روندی از وضعیت مسئولیت اجتماعی در کشور، نبود مستندسازی تجارب ارزشمند در این حوزه، همپوشانی و تداخل فعالیت های مرتبط با مسئولیت اجتماعی در یک منطقه، نبود استاندارد و معیارهای شفاف در حوزه پایش و ارزیابی، پیاده سازی نادرست اقدامات مسئولیت اجتماعی؛ ضرورت توجه به ملاحظات فرهنگی و اخلاقی جامعه را مهمترین دغدغه ها و موانع موجود بر سر راه نهادینه سازی مسئولیت اجتماعی برشمردند.

در ادامه نشست مهندس سید  عزت الله میرحسینی، دبیر مسئولیت اجتماعی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران؛ ضمن اشاره به استراتژیک بودن فعالیت های شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت افزود مسئولیت اجتماعی با فرهنگ ها عجین شده است و باید بدانیم در هر منطقه  کار متناسب با  فرهنگ آن انجام گیرد. وی با اشاره به این نکته که فعالیت های مسئولیت اجتماعی در حد مسکن و موقتی  است افزود باید در این زمینه نیازسنجی انجام شود. ایشان افزودند علیرغم وجود نظام نامه در صنعت نفت ؛  تهیه دستورالعمل و نظام نامه ای که بر اساس آن نقشه راه روشن شود، ضروری است. در خاتمه ضمن توجه  به فرمایش مقام معظم رهبری تاکید کردند باید با جذب حداکثری و  جهادگرانه کار را ادامه دهیم  و ما می توانیم به عنوان سفیران مسئولیت اجتماعی نقش مهمی در این زمینه بر عهده داشته باشیم.

اسماعیل فلاحی، عضو سندیکای بیمه گران بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران؛ سخنران دیگر این نشست گفت دغدغه ما محکومانی هستند که پس از طی دوره محکومیت بعلت طرد شدن از جامعه نیاز به یاری دارند که صنعت بیمه می تواند پوششی بر این قشر از جامعه طراحی کند، وی در خصوص چالش پیش روی جامعه به لحاظ شروع بازنشستگی متولدین دهه ۵۰ و ۶۰ راهکار ارائه نمودند همچنین نقطه نظرات خود را در خصوص آموزش افراد تحت پوشش بهزیستی بیان داشتند. اگر نظامی یکپارچه وجود داشته باشد به ما کمک می کند تا قدمی که در راه مسئولیت اجتماعی بر می داریم به نتیجه مطلوب منجر شود.

ابوالقاسم شیرازی، رئیس شورای هماهنگی صنوف پوشاک کشور؛  از منظر دیگری موضوع را مورد توجه قرار داده و گفتند برای ایجاد یک رابطه برد برد پاسخگویی در میان ذینفعان چگونه باید صورت پذیرد.

سخنران دیگر نشست دکتر سابینا نوبری، مدیر کل صادرات ایران خودرو؛ با اشاره به وجود چارت سازمانی مسئولیت اجتماعی در ایران خودرو گفتند در ساختار واحدی که قرار است طراحی شود مسئولیت اجتماعی در مراودات بین المللی نیز در نظر گرفته شود

آقای مهندس محسن روشندل ضمن اشاره به دغدغه های‌ منطقه پارس جنوبی و شهرهای همجوار به نبود نقشه راه مناسب اشاره کردند. بر ضرورت طراحی یک نقشه کلان و به دنبال آن نقشه های خرد متناسب شرایط هر سازمان و شرکت تاکید کردند.

محبوبه افسری، فعال توسعه روابط بین الملل و پژوهشگر حوزه رفاه و تامین اجتماعی، اظهار داشت: ماهیت فعالیت های حوزه رفاه و تامین اجتماعی دارای روح بشردوستانه و بر مبنای رعایت و الترام عملی به اصول بنیادین حقوق بشر است. تمامی دغدغه های مطرح شده در این نشست دارای رویکرد داخلی و درون سرزمینی است. لیکن اهمیت چنین نشست هایی با انعکاس فراسرزمینی دستاوردهای آن مضاعف می شود. ایشان همچنین برای پذیرش مسئولیت انعکاس دستاوردهای این پویش در سطح بین المللی و پایش بازخورد آن، اعلام آمادگی کردند..

 سرکار خانم خشنود رئیس امور ادرای بنیاد مسکن انقلاب اسلامی؛ گفتند مسئولیت اجتماعی در رسالت بنیاد نهادینه است ساخت مسکن محرومین و حوادث طبیعی و ... همه ماهیت مسئولانه بنیاد را نشان می دهد. مشکل، هدف دار نبودن و عدم مستندسازی فعالیت هاست و بازنشستگان سازمان ها سرمایه عظیمی هستند که می توان نجربه آنها را مستند کرد.

دکتر داداش زاده مشاور معاون وزیر صمت؛ با طرح دو سوال با این مضمون که متولی مسئولیت اجتماعی در کشور کیست؟  و چگونه نهادها را پاسخگو کنیم. گفت مسئولیت اجتماعی در همه سازمان ها متولی دارند ما باید نگاه علمی تر به موضوع داشته باشیم. به عنوان کنشگر علمی مسئولیت اجتماعی، داده های ما باید از پایش های علمی اتفاق افتد. خروجی یک مطالعه علمی می تواند منجر به فرهنگ سازی مطلوب شود و از طریق رسانه ها ترویج و نهادینه گردد.

خانم دکترکوزه‌گر، معاون بودجه وزات صمت گفت با توجه به اینکه رفتارهای خیرخواهانه به شکل غنی در فرهنگ ایرانی وجود دارد، اکثر بنگاههای های اقتصادی به شکل بشردوستانه به مسئولیت اجتماعی خود عمل می کنند، اما با در نظر گرفتن این موضوع که مسئولیت اجتماعی هنوز به نقطه باور عمومی نرسیده و به صورت علمی و واضح چگونگی انجام ان در کسب و کارهای مختلف بیان نشده، لذا در صورتیکه نقشه راه و چگونگی عمومیت بخشیدن به این مهم مشخص شود و نقش همه ارکان جامعه در اجرای مسئولیت اجتماعی تعریف شود بهتر می توان به مقصد رسید.

خانم مریم نجفی مدرس  دانشگاه  گفت؛ موضوع مسئولیت اجتماعی در ایران هنوز بصورت فراگیر در نیامده است و متاسفانه در اولویت فعالیت شرکت های کوچک و بزرگ و نهادهای دولتی قرار نگرفته است، به نظر می‌رسد که توسعه و بسط این موضوع نیازمند فرهنگ سازی و افزایش آگاهی عمومی می باشد که همتی همه جانبه را  می طلبد .

سخنران پایانی این نشست آقای دکتر سفیدخوش عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی؛  گفن پیش فرض پیشنهاد جهاد دانشگاهی این است که گروهی از کنشگران وجود دارند که هر کدام در نهاد خود مسئولیت این کار را بر عهده دارند و کار را دنبال می کنند حال این گروه باید گرد هم آیند. وی افزود بلوغ جهاد دانشگاهی به عنوان پیشنهاد دهنده برنامه در این بوده است که  خود کنشگران را دعوت کرده است. مسئله یکپارچه سازی جز از طریق یک نظام دانشگاهی که توانایی کل نگری را دارد ممکن نیست. بر همین اساس جهاد دانشگاهی هم جهاد است و کار عملیاتی می کند و یک نهاد پژوهشی صرف نیست و با داشتن شبکه گسترده ای در دانشگاه های کشور از پتانسیل بالایی برای این یکپارچه سازی برخوردار است. اگر این شورا بتواند کمک کند که این پیوند برقرار شود می توان به هدف مورد نظر دست یافت.

در بخش پایانی برنامه، دبیر جلسه ضمن قدردانی از حاضرین درخواست کرد یک نفر به عنوان رابط مسئولیت اجتماعی از سوی سازمان مربوطه معرفی شود تا در راستای ارتباط بهینه ایفای نقش کنند. همچنین مقرر گردید با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت های جهاددانشگاهی، دبیرخانه شورای راهبری مسئولیت اجتماعی (معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی دانشگاه شهید بهشتی) با تشکیل کارگروه‌های تخصصی مرتبط، زمینه را جهت بررسی دغدغه ها و عملیاتی سازی پیشنهادهای مطرح شده دنبال کند.


( ۱ )

نظر شما :